Każdy suplement diety musi zostać zarejestrowany w GIS, a to z kolei wiąże się z koniecznością dopełniania odpowiednich formalności. Podczas notyfikacji zostanie dokładnie przejrzana cała dokumentacja produktu i zweryfikowana etykieta. Zanim dokona się zgłoszenia produktu do Głównego Inspektora Sanitarnego trzeba mieć już przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty.
W jaki sposób powiadomić o wprowadzeniu nowego suplementu diety na rynek?
W przypadku suplementów diety konieczne jest powiadomienie o zamiarze ich wprowadzenia do sprzedaży Głównego Inspektora Sanitarnego. Formalności można załatwić elektronicznie, wystarczy założyć konto w systemie i złożyć e-wniosek. Konieczne jest spełnienie wszystkich wymagań, które zostały jasno określone w aktualnych przepisach dotyczących prawa żywnościowego dla środków spożywczych. Należy pamiętać o tym, że suplement diety jest traktowany jako żywność, a nie lek, dlatego podczas wprowadzania go do obrotu obowiązują inne zasady niż w przypadku środków farmaceutycznych. Zgłoszenia do GIS może dokonać przedsiębiorca zarówno polski, jak i zagraniczny. Wniosek dotyczący rejestracji suplementu diety należy złożyć z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem przed wprowadzeniem na rynek środka spożywczego.
W celu złożenia e-powiadomienia do Głównego Inspektora Sanitarnego trzeba założyć konto na stronie https://powiadomienia.gis.gov.pl/esp, po czym przechodzi się do wypełnienia formularza. Dokument może zostać podpisany Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym. W przypadku braku takiej możliwości pozostaje wydrukowanie wypełnionego wniosku online i odręczne podpisanie go, a następnie złożenie wraz z kompletem wymaganych dokumentów w siedzibie GIS.
O przyjęciu zawiadomienia wnioskodawca zostanie poinformowany stosownym pismem. Jeśli jednak Główny Inspektorat Sanitarny będzie mieć jakieś zastrzeżenia odnośnie zgłoszonego suplementu diety, zostanie rozpoczęte postępowanie wyjaśniające.
Co jest istotne podczas dokonywania zgłoszenia do Głównego Inspektora Sanitarnego?
Powiadomienie o wprowadzeniu suplementu diety po raz pierwszy do obrotu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jest to usługa całkowicie bezpłatna, wystarczy złożyć powiadomienie przez Internet wraz z wymaganą dokumentacją. W e-powiadomieniu trzeba zawrzeć imię i nazwisko/nazwę podmiotu powiadamiającego o zamiarze wprowadzenia na rynek nowego suplementu diety, łącznie z adresem i numerem NIP. W dokumencie musi znaleźć się nazwa produktu i jego producenta, postać suplementu i wzór jego oznakowania w języku polskim. Nie może też zabraknąć kwalifikacji produktu przyjętej przez podmiot działający na rynku spożywczym, składu jakościowego i ilościowego poszczególnych komponentów preparatu. Po złożeniu zawiadomienia do GIS można już wprowadzić zgłoszony suplement diety do obrotu, ale jeśli pojawią się jakieś wątpliwości ze strony urzędnika, to może od wezwać podmiot powiadamiający o pierwszym wprowadzeniu do obrotu w celu złożenia wyjaśnień.
Zasady wprowadzania po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej suplementów diety określają przepisy art. 29, 30, 31 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Napisz do nas: hello@warszawskagm.pl | Czat z konsultantem