Czas pandemii COVID-19, a szczególnie okres lockdownu jest wyjątkowo trudny dla restauratorów. Obostrzenia związane z zamknięciem przestrzeni restauracyjno-barowych, oznaczają mniejsze dochody i znacznie ograniczone pole funkcjonowania firm gastronomicznych. Czy lockdown to okres kiedy warto ograniczyć wydatki na marketing, czy wręcz przeciwnie?
Aby uchronić się przed stratami, czy nawet upadłością, nie można siedzieć z założonymi rękami i czekać na cud. Należy podjąć wszelkie działania, które przyciągną nowych klientów i pozwolą zaktywizować obecnych. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym przetrwasz okres pandemii.
Marketing restauracji w czasie COVID-19
W dzisiejszych czasach pomysłowa i skuteczna promocja restauracji nie wymaga ogromnego nakładu pieniężnego, co ma kluczowe znaczenie, gdy biznes przynosi regularne straty. Zmiany związane z reklamą firmy przydadzą się również po zniesieniu obostrzeń i zakończeniu pandemii.
Strona internetowa restauracji
Już przed lockdownem powstało wiele serwisów, które oferują systemy, dzięki którym można zamówić jedzenie online. Takie strony bądź aplikacje, jak Pyszne.pl, czy Glovo są naprawdę świetne i pozwalają na uwidocznienie restauracji. Jednak mimo tego, że dają możliwość dotarcia do nowych klientów, nakładają na restauratorów niemałe prowizje, co w szczególności w czasie pandemii, nie jest zbyt korzystne dla zysków firmy. W związku z powyższym warto pomyśleć o założeniu strony internetowej restauracji, na której znajdzie się funkcjonalność składania zamówień.
Przy tworzeniu strony internetowej restauracji zaleca się stworzenie czytelnej strony głównej, gdzie bez problemu będzie można znaleźć dane kontaktowe, aktualne wydarzenia, promocje, lunche, menu, czy mapę obszaru obsługiwanego przez restaurację w dowozie. Niezwykle istotną częścią strony jest możliwość zamówienia jedzenia online z podpiętymi wygodnymi płatnościami.
Content marketing – jakie tworzyć treści?
Żeby przyciągnąć nowych klientów, warto dać coś od siebie. Czas pandemii to idealny moment na wzmocnienie content marketingu. Oprócz prostego prowadzenia strony, restaurator powinien szerzej udzielać się w mediach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest tworzenie bloga bądź vloga i zachęcenie klientów do obserwowania restauracji na różnych portalach. Na początek można zorganizować konkurs celem przyciągnięcia obserwatorów restauracji. Nagrodą może być darmowy obiad, kolacja dla zakochanych czy może karta stałego klienta ze zniżką.
Za kulisami
Oddany klient powinien poznać historię restauracji. Warto opowiedzieć, jak to wszystko się zaczęło, skąd zrodził się pomysł na taki biznes, jak się doszło do miejsca, w którym restauracja się znajduje. Klienci chętnie chłoną ciekawe i wartościowe treści – pomyślmy zatem co może ich przyciągnąć i zaangażować! Może czas zacząć udostępniać przepisy, nagrać filmik czy nawet streamować? Można zorganizować spotkanie na żywo i pokazać klientowi, jak powstają potrawy, jaka jest ich tajna receptura. Takie działania budują przywiązanie do miejsca jak i jego personelu, który mogą poznać dzięki content marketingowi. Ponad 70% osób chętniej wybierze lokal, który umie skojarzyć z konkretnymi osobami. Efekt jest jeszcze mocniejszy jeśli pojawi się element lubienia. Stąd ważne jest Twoje zaangażowanie, a także customer service.
Ludzie lubią znać miejsce, do którego idą, a także ludzi którzy będą ich obsługiwać. Dlatego warto również organizować warsztaty, podczas których dasz możliwość poznania siebie i swojej restauracji. Przykładowo restaurator może zorganizować kurs, który pokaże, w jaki sposób wygląda przygotowanie dania. Za niewielką opłatą w dniu live’a restauracja dostarczy uczestnikowi niezbędne produkty, z których podczas warsztatów o wskazanej godzinie razem z szefem kuchni krok po kroku klient stworzy to, co zamówiłby w gotowej formie. Dodatkowo uczestnicy mają możliwość zadawania pytań, dotyczących danej potrawy, czy kuchni.
Zestawy do samodzielnego przygotowania posiłków
Jak w przypadku wcześniej wspomnianych warsztatów, można włączyć do oferty restauracji zestawy do samodzielnego przygotowania posiłków w domu. Po wybraniu dania i jego opłaceniu klient otrzyma zestaw produktów oraz przepis i sam będzie mógł przygotować posiłek. Kluczowa będzie tu jakość produktów, które muszą znacznie przewyższać te marketowe. Dzięki temu klient ma możliwość wsparcia restauracji, a jednocześnie oszczędza czas, który poświęciłby na zakupy.
Program lojalnościowy i promocje
Ogromne znaczenie dla klienta mają promocje. Kiedy klient widzi, że restaurator wychodzi mu naprzeciw poprzez obniżanie cen dań bądź oferowanie wielu posiłków w niższej cenie, z chęcią wybierze właśnie daną restaurację. Firma, chcąc zwiększyć ilość swoich klientów i utrzymać ich na dłużej, może dbać o powracalność poprzez programy lojalnościowe. Dzięki zamawianiu jedzenia od danego restauratora, klient otrzymuje punkty lub pieczątki, które będzie mógł wykorzystać w przyszłości.
Warto równie wprowadzić karty podarunkowe, które klient będzie mógł podarować rodzinie lub znajomym – jest to świetna szansa na pozyskanie nowych klientów.
Zaangażowanie influencerów
Ostatni boom na lody ekipy otworzył wielu osobom oczy na siłę influencer marketingu. Zastanów się kto jest idolem lub cieszy się uznaniem wśród klientów odwiedzających Twój lokal. Wystarczy tylko zaprosić jedną z takich osób na obiad do swojej restauracji, a ona wypromuje naszą restaurację wśród swoich obserwatorów i fanów, za odpowiednim wynagrodzeniem. Influencerzy to osoby, które śledzi wielu aktywnych obserwatorów, którzy utożsamiają się z nimi; chcą się ubierać i zachowywać tak samo, a co za tym idzie – chcą odwiedzać te same miejsca. Restauracja może dzięki temu wiele zyskać.
Bezpieczeństwo w czasie pandemii
Zamykanie i otwieranie restauracji dezorientuje klientów, którzy nie wiedzą, czy i kiedy mogą udać się do restauracji. Dlatego warto na bieżąco informować klienta o zmianach w działaniu restauracji poprzez wiadomości o tymczasowym jej zamknięciu, modyfikacji godzin otwarcia czy o możliwości zamawiania na wynos. Aktualizacji dokonujmy w każdym możliwym kanale komunikacji, począwszy od wizytówki Google, strony www, czy fanpage na Facebooku.
Aby utrzymać klientów i zdobywać nowych, warto dać klientowi wybór możliwości odbioru zamówienia – „dostawa bezkontaktowa” czy „odbiór na zewnątrz”. Przy odbiorach na miejscu powinno zachęcać się do dokonywania płatności wyłącznie zbliżeniowo.
Pokaż również, że restauracja podejmuje wszelkie działania, aby chronić swoich pracowników i klientów. Na stronie i fanpage’u restauracja powinna informować o wprowadzonych środkach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, takich jak zwiększona dezynfekcja, częste mycie rąk przez pracowników czy nawet przeprowadzonych w tym zakresie szkoleniach.
Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie również w przypadku otwarcia restauracji. W trakcie lockdownu możesz pokazywać na bieżąco jak przygotowujesz lokal do otwarcia i zabezpieczasz ochronę klientów w przestrzeniach, które wkrótce wrócą do użycia.
Zniżki dla osób zaangażowanych w walkę z COVID-19
Warto wychodzić naprzeciw osobom, które aktywnie walczą z pandemią. Dlatego można zaoferować zniżki dla osób zaangażowanych w walkę z COVID-19. Może dotyczyć to zarówno medyków, wolontariuszy czy wojska.
W tym trudnym czasie warto zadbać o swój biznes restauracyjny. Jak widać, nie potrzeba ogromnego nakładu finansowego, aby zwrócić uwagę na swój lokal gastronomiczny. Poprzez wprowadzenie niewielkich zmian w strategii promocyjnej swojej restauracji, można zdziałać wiele i tym samym zyskać ogromną ilość zamówień na wynos. Warto walczyć o swój biznes i zrobić dla niego tak wiele, jak to tylko możliwe.
Świetny artykuł. Pomysł z pokazywaniem przygotowywania restauracji do ponownego otwarcia i więcej live’ów to super pomysł. Pozdrawiam.