Osoby prowadzące lokal gastronomiczny coraz częściej decydują się na wdrożenie nowoczesnych technologii. Proste w obsłudze aplikacje mogą ułatwić zarządzenie biznesem, realizację codziennych obowiązków, dysponowanie budżetem, utrzymywanie dobrych z relacji z klientami, a także wiele więcej. Poniżej przedstawiono kilka najlepszych propozycji – opisane aplikacje dla gastronomii posiadają liczne pozytywne opinie użytkowników, co stanowi najlepsze potwierdzenie tego, że są one godne zainteresowania.
I. Aplikacje lojalnościowe
Nie od dziś wiadomo, że lojalny klient niesie za sobą wiele korzyści. Właśnie dlatego warto jest szukać sposobów na zdobycie zainteresowania. Istotne jest to, aby trwanie przy jednej marce niosło za sobą korzyści np. rabaty, fachową obsługę, dogodne metody rezerwacji stolika. Ogromną rolę odgrywają również aplikacje lojalnościowe – ich instalacja wiąże się przede wszystkim z ofertami specjalnymi, które nie są dostępne dla innych. Nie można również nie wspomnieć o możliwości zbierania puntów, które wymieniają się na nagrody (np. darmowy deser).
1. Kekemeke
Niewątpliwą zaletą jest banalnie prosta obsługa. Klient nie musi zakładać konta, aby korzystać z aplikacji, co przekłada się na oszczędność czasu. Za jej pomocą można gromadzić punkty lojalnościowe – nagrody ustalane są przez lokal gastronomiczny.
2. LoyalApp
To darmowa, intuicyjna w obsłudze aplikacja lojalnościowa, która przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie prostotę. Wydane pieniądze zamieniane są na punkty. Po osiągnięciu ustalonego pułapu można wymienić je na bonusy (np. rabat na kolejne zamówienie). Zachęca do klientów do korzystania z oferty restauracji.
3. LoyaltyPlant
Aplikacja lojalnościowa wchodzi w skład platformy marketingowej, która wspomaga rozwój działalności. To prosty sposób na zwiększenie zainteresowania ofertą. Złożenie zamówienia na smartfonie lub tablecie nigdy wcześniej nie było tak proste. Wirtualna karta stałego klienta zachęca do lojalności.
4. Payback
Za pomocą prezentowanej aplikacji można szybko i bezproblemowo zapłacić za zamówienie. Nie trzeba mieć przy sobie plastikowych kart. Każda transakcja to dodatkowe punkty przypisywane do konta klienta. Warto wspomnieć także o możliwości składania zamówienia na urządzeniu mobilnym. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów oferujących jedzenie na wynos oraz z opcją dostawy.
5. Everytap
Rezerwacja dokonana przez opisywaną aplikację wiąże się z rabatem. Klient jest zobowiązany do wystawienia opinii. Jest to ważne dla lokali gastronomicznych, które funkcjonują na rynku od niedawna. Zasada jest prosta – im więcej ocen, tym większa wiarygodność marki. Warto wspomnieć, że kwota za zamówienie zostanie pomniejszona automatycznie. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności.
6. Freebee
Lekka, prosta w obsłudze aplikacja lojalnościowa dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Z punktu widzenia użytkowania zapewnia ona wiele korzyści. Umożliwia wygodne zarządzenie zniżkami, bonusami, nagrodami. Oczywiście jest ona darmowa, więc nie trzeba obawiać się nadprogramowych kosztów.
7. Profitta
Jest to jeden z programów lojalnościowych, który funkcjonuje na rynku od wielu lat. Punkty zebrana za zrealizowane transakcje mogą zostać wymienione na nagrody, co zachęca klienta do ponownego skorzystania z oferty. Aplikacja ułatwia oszczędzenia gotówki, a tym samym skłania do tego, aby pozostać wiernym ulubionej marce.
8. Beni pass
Aplikacja dostępna jest zarówno na iPhony, jak i smartfony z systemem Android. Niewymagająca obsługa oraz płynne działanie zachęcają użytkownika do korzystania z niej. To nie tylko karta lojalnościowa dla lokali gastronomicznych, ale również rzetelnie zaprojektowane narzędzie marketingowe. Swobodna komunikacja z klientami zwiększa szansę na utrzymanie wysokiego zainteresowania ofertą.
9. Loyaltyclub.pl
Poprzez prezentowaną aplikację możliwa jest aktywna promocja przedsiębiorstwa. Dzięki niej lokal gastronomiczny ma szansę zaprezentować ofertę, a tym samym wzbudzić w konsumencie chęć złożenia zamówienia. Możliwość przesyłania powiadomień oraz informacji o promocjach sprawia, że klient stale pamięta o istnieniu marki. Warto wspomnieć także o opcji zbierania punktów lojalnościowych.
10. Gastro Ninja
To zaawansowana aplikacja, która zapewnia dostęp do wielu interesujących funkcji. Należy wspomnieć, że proponuje ona lokal gastronomiczny osobom znajdującym się w pobliżu – zwiększa to szansę na to, że zdecydują się one odwiedzić restaurację. Punkty przyznane za zamówienia wymieniane są na różnorodne gratisy. Autorska gra Gastro Ninja pozwala pomnożyć liczbę punktów lojalnościowych!
II. Obsługa zamówień POS, zarządzanie zasobami w gastronomii
1. Ristorio
Funkcjonalna, a zarazem banalna w obsłudze aplikacja do zarządzania zasobami lokalu gastronomicznego. Wystarczy jedno kliknięcie, aby zamówienie zostało przekazane z sali do kuchni, a następnie do kelnera. To skuteczny sposób na skrócenie czasu oczekiwania na jedzenie – bezpośrednio wpływa to na zadowolenie klientów.
2. Partender
Banalna prosta w obsłudze aplikacja do zarządzania barem. Znakomicie sprawdza się w miejscach, w których serwowany jest alkohol oraz różnego typu napoje. Klient może w ciągu kilku chwil złożyć zamówienie, które zostanie przekazane do realizacji. Wszystko po to, aby skrócić czas obsługi do absolutnego minimum. Przedstawiane oprogramowanie pozwala również zwiększyć efektywność personelu.
3. TouchBistro
To zaawansowany system do obsługi zamówień POS, który jednocześnie jest niezwykle łatwy w obsłudze. Warto wiedzieć, że od lat cieszy się on ogromnym zainteresowaniem niemal na całym świecie. Aplikacja umożliwia również bezproblemowe zarządzanie zasobami restauracji np. zapasami. Możliwe jest także utrzymanie kontaktów biznesowych bez konieczności korzystania z kilku programów jednocześnie.
4. Orderly
To nowoczesne narzędzie, które zapewnia skuteczną kontrolę zasobów. Aplikacja umożliwia niekłopotliwe monitorowanie stanów magazynowych oraz zapasów. Poprawia stopień wykorzystania produktów, a tym samym redukuje poziom marnotrawstwa. Jest to świetna opcja dla lokali gastronomicznych, które mają problem z zamrażaniem dużej ilości gotówki w żywności.
5. BlueCart
Innowacyjne oprogramowanie zostało stworzone z myślą o obiektach gastronomicznych, które potrzebują kompleksowego wsparcia w zarządzaniu zapasami. Aplikacja zapewnia dostęp do wielu przydatnych funkcji, które umożliwiają m.in. szybkie przygotowanie listy zakupów. Dzięki niej dysponowanie ograniczonym budżetem stanie się prostsze.
III. Foodsharing
1. Too good to go
Aplikacja wspomaga walkę z marnotrawstwem. Dzięki niej możliwe jest ograniczenie ilości wyrzucanego jedzenia. Z pewnością zostanie to docenione przez osoby stawiające na ekologiczne rozwiązania. Paczka żywności w świetnej cenie z pewnością skusi wielu klientów, którzy nie posiadają zbyt dużego budżetu lub troszczą się o losy naszej planety.
2. Foodsi
Przyjemna w obsłudze aplikacja do „ratowania” jedzenia. Dzięki niej możliwy jest odbiór pysznych produktów, które zostałyby wyrzucone do śmieci. Dla obiektu gastronomicznego jest to dodatkowy sposób na promocję marki. Lokale działające w zgodzie z ekologią są niezwykle pożądane!
3. OLIO
Za pomocą aplikacji możliwe jest zminimalizowanie ilości wyrzucanych produktów spożywczych, a tym samym zminimalizowanie strat. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy mają dość marnowania jedzenia. Warto podkreślić, że zasady korzystania z oprogramowania są jasne i zrozumiałe.
IV. HR w restauracji
1. 7 Shift
Prezentowane narzędzie do zarządzania zespołem zapewnia nieprzeciętny poziom skuteczności. Dzięki niemu możliwe jest efektywne wykorzystanie załogi, zaplanowanie czasy pracy, a także przydzielenie obowiązków. Atutem jest również swobodny przepływ informacji, który ułatwia komunikację pomiędzy pracownikami z różnych działów oraz kadrą zarządzającą.
2. Zenefits
Komfortowe w obsłudze oprogramowanie na urządzenia mobilne, dzięki któremu zarządzanie zasobami ludzkimi nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Aplikacja pozwala w błyskawicznym tempie przydzielić obowiązki, stworzyć grafik, nadać priorytet wyznaczonym zadaniom, a także wiele więcej. To sprawdzony sposób na zmniejszenie nakładów pracy oraz zaoszczędzenie czasu.
V. Task managery i organizacja zadań
1. Wunderlist
Nieskomplikowana aplikacja zapewniająca dostęp do wielu przydatnych funkcji. Dzięki niej możliwe jest utworzenie listy zadań, a także nadzorowanie ich realizacji. Platforma wysyła przypomnienia o zbliżającym się deadlinie. Możliwe jest również przypisanie szczegółowych informacji, które stanowią wsparcie dla pracowników odpowiedzialnych za ich wykonanie.
2. EverNote
To nieskomplikowana w obsłudze aplikacja do sporządzania notatek oraz listy zadań. Zrealizowane czynności mogą zostać bez wysiłku odhaczone, co stanowi udogodnienie dla całego zespołu. Istnieje również możliwość przypisania obowiązków do konkretnych pracowników. Przestawiane oprogramowanie umożliwia także błyskawiczne odnalezienie niezbędnych informacji.
VI. Rezerwacje i kolejkowanie stolików
1. NoWait – wirtualna kolejka do stolika
Wirtualna kolejka do stolika to aplikacja, która stanowi spore wsparcie nie tylko dla gości, ale również obsługi. Możliwość zarezerwowania miejsca przy stoliku nie wymaga fizycznej obecności – wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk. W przypadku zwolnienia stolika gość otrzyma powiadomienie na telefon. Jest to doskonały wybór dla lokali gastronomicznych, w których panuje wysokie natężenie ruchu.
2. Finebite
Aplikacja do rezerwacji stolika może zostać wykorzystana w niemal każdym obiekcie gastronomicznym. Ogranicza ona ilość niezbędnych formalności – obsługa lokalu nie musi borykać się z odbieraniem telefonów oraz zapisywaniem danych. Obsługa jest w pełni intuicyjna. Opinie wystawione przez gości zachęcają potencjalnych klientów do skorzystania z oferty.
3. Mojstolik.pl
Rezerwacja stolika przez aplikację mobilną to spore udogodnienie z punktu widzenia klienta. To również skuteczny sposób na odciążenie personelu. Prezentowane oprogramowanie zapewnia banalnie prostą obsługę. W panelu do zarządzania rezerwacjami wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje. Należy podkreślić, że są one aktualizowane w czasie rzeczywistym.
4. QUANDOO
Klient może w ciągu krótkiej chwili znaleźć najlepszą restaurację w danej lokalizacji, a także dokonać rezerwacji stolika. Opisywana aplikacja jest darmowa, więc nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty. Wyświetla ona również informacje o danej marce np. godziny otwarcia, menu, zdjęcia potraw, opinie wystawione przez klientów.
5. GastroBooking.pl
Zarezerwowanie stolika w ulubionej restauracji wcale nie musi być trudne i czasochłonne! Wystarczy jedno kliknięcie – aplikacja umożliwia bezproblemowe znalezienie najlepszej oferty. Obsługa obiektu otrzymuje powiadomienia, co pozwala przygotować się do wizyty gości. Dane aktualizowane są na bieżąco, więc nie trzeba obawiać się nieprawidłowości np. zarezerwowania tego samego stolika przez kilku klientów.
6. Get Table
Prosta, płynnie działająca aplikacja do rezerwowania miejsc w restauracji. Za jej pomocą możliwe jest szybkie sprawdzenie dostępności miejsc w wybranym obiekcie. Jest to znaczące udogodnienie dla osób, które chcą mieć pewność, że bez oczekiwania na stolik zjedzą w swoim ulubionym lokalu.
VII. Opinie o restauracji
1. Google Moja Firma
Wizytówka w wyszukiwarce Google to absolutna podstawa. Warto wiedzieć, że opinie znajdujące się w tym miejscu uznawane są za najbardziej wiarygodne. Pozytywne oceny gości zachęcają potencjalnych klientów do wyboru lokalu gastronomicznego. Nie bez znaczenia jest szeroki zasięg opisywanego narzędzia – ułatwia on dotarcie do ogromnej liczby użytkowników.
2. Zomato
To jedna z najpopularniejszych aplikacji do wyszukiwania obiektów gastronomicznych w danej okolicy. Warto zaznaczyć, że umożliwia ona także recenzowanie lokali. Oceny wystawione przez gości bezpośrednio wpływają na wizerunek marki. Możliwość wstawiania zdjęć, menu, danych kontaktowych, a także wielu innych, to kolejne udogodnienie.
VIII. Monitorowanie wzmianek o restauracji
1. ReviewTrackers
Aplikacja wyróżnia się wysoką skutecznością oraz niekłopotliwą obsługą. Dzięki niej możliwe jest monitorowanie opinii na temat marki. Wyszukiwanie ocen oraz komentarzy wystawionych przez klientów wspiera proces zarządzania obiektem. To również sposób na to, aby podnieść jakość obsługi. Pozyskane informacje można wykorzystać do tego, by wyeliminować nieprawidłowości oraz popełniane błędy.
2. Google Alerts
Alerty Google umożliwiają monitorowanie nowych informacji na temat lokalu. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób odpowiedzialnych za kreowanie wizerunku firmy. Żadna istotna informacja nie zostanie niezauważona! Powiadomienie wysyłane są również w przypadku, gdy użytkownik wpiszę konkretną frazę, która jest powiązana z daną restaurację. Omawiana narzędzie pozwala także śledzić działania konkurencji.
3. Brand24
Jest to narzędzie, które umożliwia monitorowanie treści publikowanych w sieci oraz mediach społecznościowych. Dzięki niemu bez większego wysiłku można śledzić informacje na temat lokalu gastronomicznego. Prezentowana aplikacja umożliwia nie tylko monitorowanie ocen i komentarzy, ale również artykułów, wpisów i wszelkich wzmianek o restauracji.
IX. Zamawianie jedzenia
1. HelpEat
To bezpłatna aplikacja dla obiektów gastronomicznych, która ułatwia złożenie zamówienia na wynos. Prezentowane oprogramowanie stanowi również znaczne udogodnienie dla klienta, który na smartfonie lub tablecie może swobodnie przeglądać menu restauracji, sprawdzić ceny czy też koszty dostawy. Możliwe jest złożenie zamówienia z odbiorem osobistym lub dowozem pod wskazany adres.
2. Pyszne.pl
Prezentowana aplikacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Pierwszym krokiem jest wskazanie dogodnej lokalizacji. Następnie należy wybrać restaurację, zapoznać się z menu oraz złożyć zamówienie. Trzeba zaznaczyć, że obsługa jest banalnie prosta, co pozwala uniknąć zbędnych formalności. Dla obiektu gastronomicznego jest to skuteczny sposób na to, aby dotrzeć do nowej grupy klientów. Z aplikacji szczególnie chętnie korzystają młode osoby, ale nie tylko.
3. Uber Eats
W dzisiejszych czasach wielu klientów stawia na jedzenie z dowozem. Wiadomym jest, że wiele obiektów gastronomicznych nie posiada własnej floty pojazdów, ani pracowników odpowiadających za rozwożenie posiłków. Opisywana aplikacja może rozwiązać ten problem. Dzięki niej klient otrzyma zamówienie w możliwie najkrótszym czasie, a restauracja może uniknąć zbędnych kosztów.
4. Menu2go
Przedstawiana aplikacja umożliwia ekspresowe złożenie zamówienia przez smartfon lub tablet. Obiekt gastronomiczny może wysyłać powiadomienia dotyczące m.in. stanu realizacji zamówienia, przewidywanym czasie dostawy, wyruszeniem kierowcy w drogę. Za pomocą oprogramowania na telefon można dotrzeć do nowej grupy potencjalnych klientów, co pozwala zwiększyć skalę działalności.