Jak reklamować i wypromować sklep internetowy?

Promowanie sklepu online to nielada wyzwanie. Sprzedaż internetowa to bardzo popularny pomysł na pierwszy biznes, jednak powinniśmy mieć świadomość że nie jest to również łatwy biznes.

Jak reklamują swoje sklepy inni przedsiębiorcy?

Jak pokazuje wiele raportów, w tym raport Shopera, sklepy głównie inwestują w:

 1. Płatne działania na portalu Facebook – 60%
 2. Działania organiczne w mediach społecznościowych – 44%
 3. Reklamę w Google ADS – 40%
 4. Pozycjonowanie sklepu – 36%
 5. Sprzedaż przez współpracę z serwisami aukcyjnymi (jak Allegro czy Ebay) – 35%
 6. Płatne działania na Instagramie – 29%
 7. Marketing szeptany – 29%
 8. Obecność w marketplace’ach (jak Ceneo, Nokaut, czy Skąpiec) – 18%
 9. Uczestnictwo w targach branżowych – 16%
 10. Prowadzenie bloga – 14%
 11. Email marketing – 13%
 12. Programy partnerskie – 11%
 13. Współpraca z mediami i działania PR – 10%
 14. Współpraca z influencerami – 9%

Źródło: shoper.pl

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez właścicieli sklepów internetowych?

 1. Brak pomysłu na marketing,
 2. Wchodzenie w wojnę cenową, aby być na pierwszym miejscu w porównywarkach cen, która ostatecznie doprowadza do nikłej marży przy dużym nakładzie pracy,
 3. Nieumiejętność zbudowania przywiązania do marki,
 4. Komunikacja niedostosowana do rodzaju klienta i jego wartości,
 5. Marketing bez planu, prowadzony ad hoc,
 6. Brak wiedzy na temat planowania, dostosowywania i optymalizacji reklam,
 7. Wyłącznie podstawowa znajomość narzędzi jak manager reklam, czy Google ADS, która uniemożliwia poprawne tworzenie kampanii,
 8. Brak wiedzy na temat user experience,
 9. Niezbieranie danych i niekorzystanie z analityki internetowej.

Jak promować sklep internetowy?

Plan marketingowy to podstawa

Promocję własnego sklepu internetowego należy rozpocząć od przygotowania planu marketingowego. Zgodnie z definicją jest to formalny dokument, którego adresatem jest sam przedsiębiorca. W planie szczególny nacisk kładzie się na odpowiednią strukturę, w której powinny być zawarte następujące punkty:

 • wprowadzenie – czyli opis celu sporządzenia danego planu,
 • streszczenie – to ujęta w kilku słowach istota całego planu,
 • analiza – zawiera założenia planu, definiuje rynki strategiczne, bada możliwości i analizuje sytuację wewnętrzną i zewnętrzną firmy,
 • informacje dodatkowe, to jest cele firmy, harmonogram, budżet itd.

Jednym z celów planu marketingowego jest charakterystyka tzw. persony, czyli docelowego klienta.

Unikalna propozycja sprzedaży

Jeśli reklama sklepu online ma być skuteczna, to musi ona podkreślać to, co w jego ofercie jest unikatowe. USP pozwala zdefiniować realną lub postrzeganą wartość dodaną produktu, dzięki której można odróżnić się na tle innych, konkurencyjnych podmiotów funkcjonujących w konkretnym obszarze rynku. Umiejętnie zdefiniowana unikatowa propozycja sprzedaży umożliwia zaoszczędzenie środków, które – w przeciwnym razie – musiałyby zostać przeznaczone na kolejną, powtarzalną i przewidywalną promocję wybranego produktu lub usługi.

Lejek konwersji

Profesjonalny marketing sklepu internetowego nie mógłby spełniać swej roli bez uwzględnienia tzw. lejka konwersji. Słowo „lejek” określa tu ścieżkę, w oparciu o którą klienci są kierowani do celu (czyli sprzedaży), przy czym każdy etap na ich drodze wiąże się z mniejszą liczbą dostępnych opcji nawigacji. Zgodnie z założeniami tej swoistej przenośni, działania marketingowe mogą być ukierunkowane na osoby z konkretnej ścieżki (górnej, średniej lub dolnej).

Telewizja i radio

Swój sklep internetowy można również reklamować za pośrednictwem radia i telewizji. Dawniej metoda ta była dość często praktykowana wśród przedsiębiorców, ale dziś ze względu na rozrastający się potencjał reklamy w Internecie, nie cieszy się już ona tak dużą popularnością. Telewizja i radio – jako narzędzia reklamowe – sprawdzają się przede wszystkim w kontekście tych sklepów, których potencjalna grupa docelowa korzysta z dostępu do klasycznie rozumianych mediów.

Profesjonalna strona internetowa

Dziś marketing sklepu internetowego nie polega już na posiadaniu „jakiejkolwiek” strony internetowej. Nowoczesna i przyjazna witryna musi być zaprojektowana według aktualnych standardów, to jest:

 • responsywności – strona musi być czytelna na różnych platformach sprzętowych i środowiskach programistycznych,
 • przejrzystości – dane muszą być dostępne w sposób intuicyjny,
 • maksymalnego skrócenia czasu dostępu do danych,
 • optymalizacji kodu źródłowego (szybsze ładowanie się strony),
 • dostosowania treści do zawartości szaty graficznej itd.,
 • zoptymalizowania strony pod kątem słów kluczowych itd.

Pozycjonowanie strony WWW

A skoro już o słowach kluczowych mowa, to sednem skutecznej reklamy w sieci jest pozycjonowanie strony WWW. Polega ono na jak najwyższym umiejscowieniu jej w rankingach wyszukiwarki (najczęściej Google). W tym celu konieczny staje się dobór optymalnych i konkurencyjnych słów kluczowych. Zaleca się też, aby jedna strona główna posiadała jedno przypisane, główne słowo kluczowe. Z kolei każda z podstron winna mieć jedno słowo kluczowe, wraz z maksymalnie 2 – 3 słowami synonimicznymi.

Kampanie Google Ads

Reklama sklepu online powinna uwzględniać kampanie Google Ads. Mogą one mieć postać krótkich, wyświetlanych w wynikach wyszukiwania tekstów reklamowych (przypisanych do określonych słów kluczowych), które przekierowują użytkownika do promowanej strony. Reklamodawca rozlicza się z serwisem najczęściej w oparciu o te reklamy, które zostały wcześniej kliknięte. Dzięki temu zainwestowane w ten sposób środki mają przełożenie na liczbę odwiedzin stron. Kampanie Google Ads mogą mieć również postać banerów reklamowych w sieci witryn współpracujących z serwisem Google, a także treści wideo na platformie YouTube i reklam w Gmail-u.

Google Moja Firma

Google Moja Firma to kolejne, praktyczne i bezpłatne narzędzie, które jest niezwykle istotne w kontekście marketingu internetowego. Aplikacja służy do zarządzania wizerunkiem organizacji i firm w serwisie Google, a zwłaszcza – w wyszukiwarce i Mapach. Dzięki platformie można w łatwy sposób zweryfikować dane na swój temat, a także – w razie potrzeby – edytować je i wzbogacać o kolejne wpisy. Dane te mogą dotyczyć tak szczegółowych informacji jak adres WWW, godziny otwarcia, a także lokalizację siedziby stacjonarnej. Dzięki narzędziu istnieje również możliwość wchodzenia w interakcje z klientami poprzez udostępnianie multimediów i uzyskiwanie ocen lub komentarzy.

Artykuły sponsorowane i nie tylko

Jak reklamować sklep internetowy? Jednym z narzędzi reklamowych są artykuły sponsorowane, które mogą pojawiać się np. na poczytnych blogach tematycznych. Rolą artykułu sponsorowanego nie jest wyłącznie reklamowanie określonego produktu, usługi lub też marki. Wręcz przeciwnie – artykuł ten musi posiadać merytoryczną wartość dodaną, która w pewnym sensie będzie odnosić się do reklamowanych treści. Dzięki temu, pozyskiwany content nie ma cech prostej, nachalnej reklamy, lecz przedstawia argumentację przemawiającą za konkretnym zakupem.

Content marketing

Dziś marketing sklepu internetowego przybiera coraz bardziej zaawansowane formy. Blogi, podcasty, materiały wideo, a także ebooki i poradniki to – podobnie jak artykuły sponsorowane – różne formy treści, w których najważniejszym elementem pozostaje reklamowany produkt. Zadaniem tych treści jest przedstawienie go w nieoczywisty, a zarazem pozytywny sposób. Ich najważniejszą wartością jest wysoka wartość merytoryczna, która zachęca do zapoznania się z wybranym materiałem.

Social Media i rola influencerów w promocji

W obecnych czasach dużą wagę przypisuje się do tzw. marketingu szeptanego. Idealną przestrzenią dla takich działań są media społecznościowe (social media), w których reklama konkretnych produktów odbywa się z wykorzystaniem profili realnych użytkowników. Dużą rolę odgrywają tu influencerzy, którzy – dzięki dużym zasięgom – mogą dotrzeć ze swym przekazem do bardzo szerokiego grona osób. W swej pracy mogą oni korzystać zarówno z tekstu, jak również z danych multimedialnych.

Newsletter – narzędzie lojalności

W promocji sklepu internetowego istotne jest nie tylko znajdowanie nowych klientów, ale też utrzymywanie przy sobie tych, którzy zainteresowali się wybraną marką i jej ofertą. To właśnie dla nich przygotowuje się newsletter, który najczęściej ma formę promocyjnego ebooka, przesyłanego regularnie na adres mailowy klienta. Subskrypcja newslettera może zostać zainicjowana na dwa sposoby: w trakcie zakupu wybranego punktu lub usługi, a także podczas przeglądania zawartości sklepu WWW. Co ważne – zapisanie do subskrypcji powinno odbywać się za pośrednictwem specjalnego okna dialogowego, do którego użytkownik wprowadza swój adres e-mail.

Programy partnerskie

Reklama sklepu internetowego może odbywać się również za pośrednictwem programów partnerskich (afiliacyjnych). Polegają one na udostępnianiu własnych treści reklamowych na blogach osób trzecich (partnerów), którzy za każdą interakcję otrzymują odpowiednią prowizję. System ten został wprowadzony przez Amazona, który udostępnia na zewnętrznych blogach odnośniki do sprzedawanych produktów. Jeśli transakcja sprzedaży zostanie zrealizowana za pośrednictwem danego bloga, jego właściciel otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.

Remarketing

Na skuteczność działań marketingowych w kontekście wybranego e-sklepu wpływ ma też remarketing. Jest to prosty (choć stosowany od niedawna) mechanizm, w którym działania marketingowe są ukierunkowane na te osoby, które podjęły interakcję z wybranym sklepem, ale nie sfinalizowały transakcji. Proces ten stosowany jest przede wszystkim wobec tych osób, które wrzuciły określony produkt do wirtualnego koszyka, ale nie dokonały jego ostatecznego zakupu.

Targi i eventy branżowe

Spotkania z potencjalnymi i aktualnymi klientami, to jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych. W trakcie tych spotkań (a nawet imprez) odwiedzający mogą poznać osoby związane z daną marką lub produktem, a także skorzystać z szeregu materiałów dodatkowych, promocyjnych, a nawet konkretnych rabatów. Targi i eventy mogą być organizowane w ramach większych spotkań tematycznych (np. spotkań specjalistów SEO, branży IT itd.), dzięki czemu przedsiębiorca będzie mógł łatwiej dotrzeć do grupy osób zainteresowanych wybraną usługą lub określonym produktem.

Akcje PR

Bardzo skutecznym sposobem na przyciągnięcie klientów są akcie PR, które mają kształtować pozytywny obraz przedsiębiorcy. Do działań PR mogą być zaliczone dotacje o charakterze zdrowotnym, promocja zdrowego trybu życia, wsparcie konkretnych inwestycji, a także działania na rzecz lokalnych społeczności.

„Święta nietypowe” w reklamie sklepu internetowego

Działanie marketingowe mogą również przybrać niestandardową i nieco zaskakującą formę. Organizacja tzw. „świąt nietypowych” to szansa na stworzenie wokół wybranej marki swoistej społeczności, która – połączona wspólnymi ideami – będzie mimowolnie zachęcać do skorzystania z oferty wybranej marki. W trakcie tych świąt bardzo często organizuje się różnego rodzaju eventy i spotkania, które mają jeszcze bardziej przybliżyć odbiorcom wybraną markę.

Programy lojalnościowe

Trudno sobie wyobrazić skuteczny marketing bez tzw. programów lojalnościowych. Ich celem jest zachęcenie do częstszego zakupu wybranych produktów w zamian za punkty, rabaty na kolejne zakupy itd. Mówiąc krótko – jest to program skierowany głównie do stałych klientów, którego celem jest utrzymanie ich przy sobie. Mało tego – odpowiednio poprowadzona kampania promocyjna wpłynie na wzrost zasięgów tzw. marketingu szeptanego, realizowanego (często nawet nieświadomie) przez stałych klientów.

Marketing wirusowy

Dość oryginalnym, choć nie tak młodym narzędziem marketingowym jest tzw. viral marketing, czyli marketing wirusowy. Polega on na szybkim przesyłaniu treści o charakterze reklamowym pomiędzy użytkownikami, dzięki czemu rozprzestrzeniają się one tak szybko jak wirus. Aby tak się stało, konieczne jest wykorzystanie odpowiednio spreparowanych treści. Najlepiej, jeśli będą charakteryzowały się one prostotą, a nawet dość prześmiewczą i zaskakującą formą, która łatwo wpada w pamięć.

Customer service na najwyższym poziomie

Ostatnią, a zarazem chyba najważniejszą formą reklamy sklepu internetowego, jest customer service, czyli obsługa klienta. Składają się na nią różne czynniki, w tym wysoka kultura osobista (co widać np. w korespondencji z klientem), szybkość wysyłki, dostępność wybranych towarów, aktualizacje sklepu internetowego, dostęp do treści merytorycznych (np. w formie bloga) itd. Jednym słowem – klient w danym sklepie musi czuć się wyjątkowo! Na marginesie, na customer service mają wpływ wszystkie czynniki, które zostały wymienione w niniejszym artykule.

Podsumowując, zoptymalizowana reklama sklepu online to klucz do sukcesu przedsiębiorcy. Od tego, jak jest ona zaplanowana, zależy w głównej mierze efektywność sprzedaży, ale i stopa zwrotu inwestycji na reklamę.

Wyciśnij z marketingu ile się da! Pomożemy Ci osiągnąć cele marketingowe i wygenerować sprzedaż! Napisz do nas: hello@warszawskagm.pl | Czat z konsultantem
640 426 Warszawska Grupa Mediowa
Jeden komentarz
 • właście się zastanawiałem gdzie reklamować sklep internetowy… widzę że google to podstawa. Ciekawy pomysł z programami partnerskimi. tylko jak takie coś włączyć na swoim sklepie??

Leave a Reply

C

P

Ustawienia prywatności

When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

Click to enable/disable Google Analytics tracking code.
Click to enable/disable Google Fonts.
Click to enable/disable Google Maps.
Click to enable/disable video embeds.
Serwis korzysta z plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z witryny oznacza akceptację postanowień Polityka Prywatności (Klauzula informacyjna RODO). Pamiętaj, że ustawienia plików cookies możesz modyfikować i usuwać w swojej przeglądarce internetowej.